UrbSymphony

Kind: 
Musical

Michał Urbaniak jest pierwszym muzykiem w historii, który wprowadził rap i hip-hop do filharmonii.

 

27 stycznia 1995 r. w Filharmonii Częstochowskiej wraz z zespołem i orkiestrą symfoniczną wystąpił Solid - czarny raper z Nowego Yorku. Jak pisano w recenzjach: w tym koncercie było wszystko to, co jest prawdziwą wizytówką możliwości Michała Urbaniaka. Szerokie spektrum Jego zainteresowań było bardzo widoczne: cześć koncertu to muzyka filmowa lub, jak kto woli, ilustracyjna. Urbaniak jest zresztą doskonałym kompozytorem takiej muzyki – vide „Dług” Krzysztofa Krauzego (kompozycja „Manhattan Man”).

„UrbSymphony” to projekt, który jest kwintesencją myśli Urbaniaka - jazzmana: „Bóg stworzył muzykę, a ludzie podzielili ją na kategorie”.

W „UrbSymphony” słychać elementy wielu gatunków muzyki (tak wydawało by się odległych): jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. oberek, mazurek) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają elementy nowojorskiego jazzu z polską muzyką ludową i klasyczną (m.in. K. Szymanowski). Na program koncertu składają się : „Sketches of Poland” (m.in.: „Walcoberek”, „Krakus”, „Mazurka”, Polak”) oraz „Sketches of Manhattan” ( m.in.: „UrbTime”, „Manhattan Man”, „Nirvana”).

 

Jedyny i niepowtarzalny koncert „UrbSymphony” odbył się 30 października 2015r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dyrygować będzie Maestro Jerzy Maksymiuk. Na scenie obok Michała Urbaniaka i Orkiestry wystąpił zespół jazzowy oraz raper z Nowego Yorku.

 

„Jazz to moje życie... Skrzypce są moją żoną, a saksofon – kochanką. Fusion, reggae, samba, salsa, hip-hop, rap, r&b – to dla mnie wszystko jazz.

 

Niezwykły projekt UrbSymphony, który miał swą premierę w roku 1995, to próba przełamania gatunkowych konwencji i przywrócenia „Bożego planu” wobec muzyki, a zarazem wspaniała retrospektywa polskich i amerykańskich doświadczeń artysty. Nie sposób w krótkiej notce opisać ogromu i różnorodności twórczych osiągnięć Michała Urbaniaka – to prawdziwa legenda polskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Przypomnijmy tylko, że – podobnie jak wielu znakomitych jazzmanów – ma za sobą także klasyczne wykształcenie, w klasie skrzypiec łódzkiego liceum muzycznego, później zaś w warszawskiej PWSM u Tadeusza Wrońskiego. Był to jednak tylko epizod, który wspominał w jednym z wywiadów:

 

„Jak ktoś ma talent, to szkoła mu nie zaszkodzi, nauczy czytania i pisania nut, ale muzyki nie nauczy. Przy muzyce rytmicznej rzemiosło jest przydatne, ale tylko w niewielkim stopniu. Bardziej potrzebne są serce, dusza, talent i pasja”

 

i rzeczywiście – te cztery komponenty artystycznego sukcesu najlepiej opisują fenomen Urbaniaka, skrzypka, saksofonisty, kompozytora, aranżera, kreatora wielu odkrywczych nurtów współczesnego jazzu, którego stał się ikoną i legendą.

 

ALBUM UrbSymphony

Zobacz album

Więcej informacji znajdziecie na:
ubx.nuplays.pl/urbsymphony

 

UDOSTĘPNIJ